SENTRY-SHORT-12 — Compact, Adj. Spotlight w/Dome Base (Chestnut Bronze)
SKU:
SENTR-SH-12-12V-15SL-4W60DTC
Availability:
Made In The USA
Log in for pricing
Current Stock:
Maximize Your Lighting in Minimum Space
Key Features:
  • Field-Serviceable & Pro-Ready: 100% repairable on-site. Each unit arrives pre-lamped with a 4W-60° True Color MR16 LED and 15 feet of UV-stabilized 18/2 Max Flex™ wire.
Fixture Type:
Adj. Spotlight
Collection:
Sentry-Short
Mounting Type:
Surface-Mounted
Attachment System:
Load-N’-Lock
Material:
Composite
Finish:
Chestnut Bronze
Adjustability:
540° Biaxial Knuckle
Field-Serviceable:
Yes
Operating Voltage:
12V / 24V / VV
Light Source:
MR16 LED
Wattage:
4W